GLAS OCH KERAMIK / Keramik och porslin / Lockurna 5544368
*
nr 554 4368
Lockurna
blå/vvit, höjd: 48
Utrop:
300 kr
Såld:
300 kr
Sista tid för bud online:
måndag 24 november 2008
kl 19:32:33
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
24/11 12:47:14
1
Vinnande bud
- Läs mer...
Blå Eld
Blå Eld i flintgods är formgiven av Hertha Bengtson för Rörstrand år 1951. Blå Eld ansågs vara nyskapande för att inte säga chockerande annorlunda då den presenterades och Bengtson fick slåss för att servisen skulle få behålla sitt ursprungliga uttryck.
Koka Blå
Fomgavs av Hertha Bengtson för Rörstrand på 1956. På 60-talet lanserades Koka även i brunt och grönt.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: blå keramik lockurna vvit
-
6185 Lockurna
Kina, 1900-tal. Höjd: 24 ca
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
12 jan kl 20:14
-
6696 Lockurna
Valado Alcobaca, Portugal, 1900-tal. Höjd: 28 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
12 jan kl 19:59
*
Lockurna
nr 554 4368
Lockurna
blå/vvit, höjd: 48
| Utrop: | 300 kr |
|---|---|
| Såld: | 300 kr |
| Sista tid för bud online: |
måndag 24 november 2008 |
- Budhistorik
| Tid | Kund | Bud |
|---|---|---|
| 24/11 12:47:14 | 1 | Vinnande bud |
- Läs mer...
Blå Eld
Blå Eld i flintgods är formgiven av Hertha Bengtson för Rörstrand år 1951. Blå Eld ansågs vara nyskapande för att inte säga chockerande annorlunda då den presenterades och Bengtson fick slåss för att servisen skulle få behålla sitt ursprungliga uttryck.
Koka Blå
Fomgavs av Hertha Bengtson för Rörstrand på 1956. På 60-talet lanserades Koka även i brunt och grönt.
Blå Eld i flintgods är formgiven av Hertha Bengtson för Rörstrand år 1951. Blå Eld ansågs vara nyskapande för att inte säga chockerande annorlunda då den presenterades och Bengtson fick slåss för att servisen skulle få behålla sitt ursprungliga uttryck.
Koka Blå
Fomgavs av Hertha Bengtson för Rörstrand på 1956. På 60-talet lanserades Koka även i brunt och grönt.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: blå keramik lockurna vvit
-
6185 Lockurna
Kina, 1900-tal. Höjd: 24 ca
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
12 jan kl 20:14 -
6696 Lockurna
Valado Alcobaca, Portugal, 1900-tal. Höjd: 28 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
12 jan kl 19:59



